Aktualności

W dniu 19 września 2019 r. na terenie JRG 7 KM PSP m. st. Warszawy odbyły się I zawody o przyznanie Odznaki „Warszawski Tygrys”.

 

Zawody składały się z trzech etapów:

1. Sprawdzian wiedzy teoretycznej zawierający 20 pytań, w tym 16 dotyczących spraw operacyjnych i 4 dotyczących historii Warszawskiej Straży Pożarnej,
2. Test praktyczny składający się z 5 oddzielnych konkurencji, weryfikujących umiejętności i wiedzę w zakresie posługiwania się sprzętem ratowniczym i znajomości technik ratowniczych,
3. Test sprawności fizycznej, realizowany na bazie regulaminu zawodów ,,Firefighter Combat Challenge”.
 
 

Do udziału w rywalizacji o ten prestiżowy tytuł stanęło 22 funkcjonariuszy z warszawskich jednostek. Pierwszy etap (sprawdzian wiedzy teoretycznej) ukończyło 19 zawodników. Drugi etap (test umiejętności praktycznych) ukończyło 4 zawodników. Trzeci etap (test sprawności fizycznej) ukończyli pomyślnie wszyscy czterej zawodnicy, uzyskując następujące czasy, które zadecydowały o ostatecznej kolejności miejsc:

Miejsce 1 (odznaka srebrna nr 1) – kpt. Tomasz GRZELAK z JRG 12 – czas: 1:35:02
Miejsce 2 (odznaka srebrna nr 2) – kpt. Mateusz KNAP z JRG 1 – czas: 1:45:24
Miejsce 3 (odznaka srebrna nr 3) – mł. asp. Marcin KRUK z JRG 7 – czas: 2:11:70
Miejsce 4 (odznaka srebrna nr 4) – kpt. Piotr NOSZCZYK z JRG 13 – czas: 2:34:36
 

Zdobycie odznaczenia „Warszawski Tygrys” to przede wszystkim powód do dumy, prestiż i satysfakcja, ale również dodatkowe uprawnienia, m.in.:

- gratyfikacja finansowa,
- pierwszeństwo w kierowaniu do szkół pożarniczych oraz na kursy i szkolenia specjalistyczne,
- pierwszeństwo w awansie na wyższe stanowiska służbowe,
- prawo do noszenia odznaki i emblematu na umundurowaniu.
 

Laureatom I zawodów serdecznie gratulujemy, natomiast wszystkim uczestniczącym zawodnikom dziękujemy za trud i wysiłek w przygotowanie do tego zawodowego wyzwania i udział w sportowej rywalizacji. Wszystkich serdecznie zapraszamy do kolejnej edycji zawodów w przyszłym roku.

 Odznaka „Warszawski Tygrys” została ustanowiona Zarządzeniem Komendanta Miejskiego PSP m.st. Warszawy. Jej ideą jest systematyczne podnoszenie stanu wyszkolenia funkcjonariuszy Komendy, zwiększenie skuteczności podejmowanych działań ratowniczych, a także dbałość o sprawność fizyczną oraz rozwijanie sportowej rywalizacji i współzawodnictwa. Ustanowienie odznaki jest nawiązaniem do historycznego tytułu „Strażaka-Ratownika”, zwanego potocznie Tygrysem. Odznaczenie to nadawane było od roku 1974 do 1991 dla najlepiej wyszkolonych i sprawnych fizycznie strażaków Warszawskiej Straży Pożarnej. W obowiązującym Regulaminie wprowadzono dwa stopnie odznaczenia: Odznakę Srebrną i Złotą. Strażacy ubiegający się o ich przyznanie muszą wyróżniać się nieposzlakowaną opinią służbową, szeroką wiedzą teoretyczną i umiejętnościami praktycznymi oraz wysoką sprawnością fizyczną.

 

Przeprowadzane w dniu 19 września br. zawody zaszczycili swoją obecnością m. in.:

- bryg. Artur Gonera – Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP;
- st. bryg Leszek Smuniewski – Komendant Miejski PSP m. st. Warszawy;
- laureaci historycznego odznaczenia „Strażak-Ratownik” panowie: Mirosław Brulikis, Krzysztof Kempez, Piotr Kujda, Marek Lazarowicz, Dariusz Pilarski, Andrzej Podobas, Dariusz Włodarski.
 
 

pdf Lista zawodników

pdf Protokół końcowy zawodów

 

Tekst: MO
Zdjęcia: mł. asp. Marek Możdżonek

Goście online

Odwiedza nas 327 gości oraz 0 użytkowników.

facebook_page_plugin