Aktualności

W dniu 17.10.2019r. w Zakładzie Realizacji Przewozów R3 przy ul. Woronicza 27 odbyły się ćwiczenia z udziałem zastępów z JRG 9 oraz służb technicznych z Tramwajów Warszawskich.

Ćwiczenia miały na celu zapoznanie strażaków ze specyfiką budowy tramwaju typu PESA Jazz i Swing oraz przybliżenie ratownikom technik unoszenia składów, aby w sytuacji zagrożenia bezpiecznie wykonać dostęp do ewentualnych poszkodowanych.

W pierwszej części ćwiczeń zespół z Zajezdni R3 przedstawił dwa sposoby unoszenia tramwajów przy pomocy dźwigu. Jedna z nich polegała na podniesieniu przodu tramwaju za tzw. „torpedy”, druga przy pomocy zawiesia i trawersu.

W drugiej części zastępy PSP ćwiczyły unoszenie składów przy użyciu sprzętu znajdującego się na wyposażeniu samochodów gaśniczych. Do skutecznego podniesienia składu zarówno typu PESA Jazz jak i Swing, były użyte dwa rozpieracze ramieniowe oraz kliny. W pierwszym wariancie składy był podnoszone za mocowania śruby rzymskiej. W drugim przypadku, przód składu tramwaju PESA Swing został uniesiony poprzez oparcie rozpieraczy o sworznie tzw. "torped".

Ćwiczenia trwały ok. 3 godzin i brały w nich udział 3 zastępy z JRG9 wraz z Z-cą Dowódcy JRG.

Tekst: asp. Rafał Zagóra
Zdjęcia: mł. kpt. Marcin Wesołowski

Goście online

Odwiedza nas 258 gości oraz 0 użytkowników.

facebook_page_plugin